Eye Health and Diseases

Eye Health and Diseases

Istanbul Surgery Hospital Eye Health and Diseases Clinic, which is one of the reference centers in its field, has laser treatments, lasik treatment in children and adults, and all kinds of eye operations such as vision disorders, cataract, strabismus, glaucoma, retina, oculoplasty with an experienced staff and the latest technological methods. is successfully implemented.

Pioneer in Laser Treatments

With the help of the Excimer Laser, which is used in the elimination of refractive errors, all laser treatments are successfully applied by the expert team in Istanbul Surgery Hospital.
Today, the most common and preferred method for the correction of refractive errors is “Lasik”. Myopia up to -6.0 after laser treatment is 97 percent; Myopia between -6.0 and -12.0 numbers, on the other hand, drops to a number close to zero at a rate of 95 percent, and the patient becomes unable to use glasses or contact lenses. Astigmatism is also treated with laser. In hyperopia up to +7.0, it decreases to a level where 95% of the patients do not need to wear glasses after laser treatment.
In addition, in the clinic, new technology intraocular lenses (ICL) are used in myopia up to -25.0 and astigmatism up to 7, as well as in highly myopic patients over the age of forty.

Supracor Treatment for Age-Related Near Vision Problem

Presbyopia is an age-related near-sightedness defect that usually develops after the age of forty. Supracor is a procedure that can correct presbyopia, that is, the near vision that is impaired due to age. Again, during this procedure, which was performed for the first time in our country in the Istanbul Surgery Hospital Ophthalmology Clinic, the cornea can be reshaped by applying an excimer laser to the outer surface of the eye. Supracor is a method that corrects both distance and near vision in a single session. The purpose of the Supracor treatment is to be able to read the articles in newspapers, computers, books and mobile phones that we encounter in daily life without glasses.

Cataract Surgery

The lens just behind the colored part of the eye provides a clear image by reducing the rays coming into the eye to the nerve layer. In order for the light to reach the nerve layer, the lens must be clear. If the clear lens becomes cloudy for various reasons, it is called a cataract. Cataract is no longer a problem of advanced age as it used to be. It can be seen in half of people between the ages of 50-59. Monofocal or multifocal or toric intraocular lenses are applied according to the needs of patients who apply to the Istanbul Surgery Hospital Ophthalmology Clinic with the complaint of cataract. Applying these lenses requires a special expertise. The best brand lenses are used in the clinic, accompanied by expert team and equipment.

Glaucoma Surgery

In glaucoma, which occurs at birth or in adulthood and causes vision loss with increased eye pressure, if the eye pressure does not fall to the desired level with drops, it should be lowered with surgery.

With the methods we apply, glaucoma surgeries (trabeculotomy, trabeculectomy, non-penetrating surgical methods, tube implanted methods) with a success rate of over 95% are successfully performed in Istanbul Surgery Hospital Eye Health and Diseases Clinic.

Corneal Transplantation (Keratoplasty)

In cases where corneal transparency is lost due to congenital diseases or keratoconus, corneal inflammation and injury, corneal transplantation is the only hope for our patients. By replacing the healthy cornea obtained from eye banks with diseased tissue, transparency of the environment is ensured and vision is improved.

İstanbul Cerrahisi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 2500 den fazla vaka deneyimine sahip uzman ekibimiz ile kornea nakli ameliyatları başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Hastaları Rahatlatan Yeni Lazer Tekniği: Vitreolysis

Göz içinde uçuşan cisimler, bazı insanlarda yaşam kalitesini çok fazla düşürebiliyor. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan uçuşan cisimler, çoğu insanda olmasına karşın bazı kişilerde çok daha yoğun bir şekilde ve görmeyi azaltacak derecede görme aksı üzerinde seyretmektedir. Kişiyi ileri derecede rahatsız ederek görme oranını düşürebilmektedir.

Lazer teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, artık kişiyi ciddi şekilde rahatsız edebilecek bu uçuşan cisimleri “Vitreus” denilen gözün içindeki sıvıda lazerle buharlaştırıp yok edilebilmektedir. Lazer Vitreolysis yöntemi İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nde hastalara ayakta uygulanabiliyor. Uçuşan cisimler özellikle katarakt ameliyatlarından sonra bazı durumlarda artabilmektedir. Özellikle bu sorunu gidermek amacıyla yapılan bir işlemdir. Ancak katarakt ameliyatı olmamış kişilerde de yaşam kalitesinde ciddi bir düşme yaratıyorsa ya da kişinin psikolojisini bozacak düzeydeyse bu lazer yöntemi uygulanabilmektedir.

Retina ve Vitreus Hastalıkları ve Cerrahisi

Göz Kliniğimizde retina hastalıkları, sarı nokta hastalığı ve vitreus kanamaları gibi arka segmentin tüm sorunlarına profesyonel ve deneyimli bir ekip ve teknolojik bir ekipmanla hizmet veriyoruz. Diyabetik hastalarda görülen ve tedavi edilmediği takdirde gözün körlüğü ile sonuçlanan diyabetik retinopati takip ve tedavileri hassasiyet ve titizlikle kliniğimizde sürdürülmektedir. Retinanın damar tıkanıklarına bağlı oluşan göz kanamalarında da benzer şekilde etkin tetkik ve tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Vitroretinal cerrahi göz kanmalarında oldukça hızlı ve efektif bir tedavi olarak kliniğimizde başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Retina dekolmanları ile ilgili gerek konvansiyonel gerekse vitroretinal cerrahi ile birlikte gaz ve silikon tamponadları bu ciddi durumun tedavisinde kullandığımız cerrahi yöntemlerdir.

Sarı Nokta Hastalığı (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu)

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD), makulanın (retina tabakasının ortasında yer alan ve sarı nokta da denilen alan) ilerleyici ve dejeneratif bir hastalığıdır. 65 yaş ve üzeri kişilerde santral görme kaybının en sık nedenidir. Özellikle gelişmiş toplumlarda yaşlı nüfusun artması nedeniyle YBMD vaka sayısı artış göstermekte ve bu da günümüzde önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. YBMD günümüzde geri döndürülemez görme kaybının başlıca nedenlerindendir. Erken tanı konulursa tedavisi mümkün olabilir.

YBMD’nin 2 Tipi vardır;

  • Kuru YBMD – Makula Dejenerasyonunun en yaygın halidir. Hastalık genellikle Kuru tip ile başlamaktadır. Makula hücrelerinin bazı zararlı atık maddelerin birikmesi sonucunda zarar görmesiyle başlar.
  • Yaş/ıslak YBMD – Hastalığın bu tipinde makula altında anormal şekilde oluşan yeni kan damarları, sıvı ve kan sızdırmaya başlar. Bu durum ani bir şekilde ortaya çıkabilir.

Belirtiler

Hastalığın erken evrelerinde eğer tek göz etkilenmiş ise belirti görülmeyebilmektedir. Ayrıca hastalığın her iki tipinde de gözlerde herhangi bir ağrı oluşmaz. Ancak bir göz muayenesi ile hastalığın erken belirtileri saptanabilir.

Kuru tip makula dejenerasyonunda merkezi görüş bulanıklaşır, bu da uzaktan insanları tanımada, araç kullanımında ve kitap okurken problem oluşturur. Renkler daha az canlıdır, parlak ışıklara hassasiyet geliştirebilir. Görüş alanının merkezindeki bulanıklık ve karanlık alan hastalık ilerledikçe büyümektedir. Kör noktalar giderek genişleyebilmekte; renkleri ve detayları görmek zorlaşabilmektedir. Yaş tip makula dejenerasyonunda yukarıdaki belirtilerin yanı sıra düz çizgiler eğri ve dalgalı görülmektedir. Ayrıca yine bu tipte görmede kayıplar hızla oluşmaktadır.

Makula dejenerasyonunun risk faktörleri nelerdir?

• Yaş – En önemli risk faktörü ileri yaştır.

• Sigara kullanımı – Sigara kullanımı

• Genetik faktörler – Ailesinde sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde bu hastalığın gelişme riski daha yüksektir.
• Cinsiyet – Kadınların sarı nokta hastalığına yakalanma oranları daha yüksektir. Ancak, kadınların yaşam süresi daha yüksek olduğundan; bu durum kadınların hastalığın gelişmesi için daha çok zamana sahip olmalarıyla da açıklanabilir.
• Uzun Sure güneşe maruz kalma– Ultraviole ışınlar doğrudan retina dokusuna zarar vermekte ve retinada zararlı ürünlerin birikmesine neden olmaktadır.
• Yağlı ve/veya besin değeri düşük, antioksidan içermeyen beslenme tarzı – Yüksek yağ, kolestrol ve şekerli gıdalar tüketen ve besin değeri düşük, antioksidan içermeyen beslenme tarzına sahip kişiler

• Hareketsizlik –Hareketsizlik sebebiyle Kuru makula dejenerasyonunda, retinanın yeterli oksijen alamaması makulada hücre ölümüne neden olmaktadır.

Tedavi

Her bir YBMD hastası için detaylı bilgilere dayanarak hedefe yönelik spesifik etkili tedaviler geliştirilmelidir.

Günümüzde, Yaş Tip YBMD tedavisinde çalışma aşamaları tamamlanmış, etkinliği kanıtlanmış, güvenle kullanılabilen en güncel tedavi seçeneği Anti-VEGF injeksiyonlarıdır.

Kuru tip YBMD tedavisinde güncel olarak belirlenmiş antioksidan multivitamin ve mineraller içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Omega-3 yağ asitlerini içeren balık, yumurta, semizotu, keten tohumu, ceviz, kinoa içeren gıdalar hastaların diyetlerine eklenir. Beta- karoten içeren ıspanak, bal kabağı, havuç gibi sebzeler mevsimine göre diyetlerde olması önerilir. Likopen içeren domates, ksantin ve zeaksantin içeren yaban mersini de tedavi ve korunmada önemli yer tutar.

Makula dejenerasyonunu önlemek için neler yapılabilir?

• A diet containing green leafy vegetables, fruits, fish, Vitamins D, E and C, omega-3 fatty acids and beta-carotene, lutein and lycopene should be adopted.
• It has been determined that advanced age-related macular degeneration progresses 25% slower in people who do sports at least 3 times a week than those who do not.
• People with blood pressure higher than 120/80 have an increased risk of dry type macular degeneration.
• The risk of age-related dry macular degeneration is 2-3 times higher in smokers than in non-smokers.
• Exposure to sunlight should be avoided without wearing sunglasses with an effective UV filter.
• Regardless of age group, regular eye examinations should be done periodically.