Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Yeni doğan döneminden ergenlik döneminin bitimine kadar (10-18 yaş arası) çocukluk çağı ile ilgili tüm tanı, tedavi ve cerrahi işlemlerin yapıldığı İstanbul Cerrahi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde;

  • Poliklinik,
  • Acil,
  • Yatan Hasta Servisi,
  • Yeni doğan Bebek Odası,
  • Yeni doğan Yoğun Bakım,

Ünitesi olmak üzere 5 birimde hizmet vermektedir. Acil Servis ünitesiyle 7/24 çocukların ve ailelerinin yanında olan kliniğimiz, çocuk ünitesinden çocuk ortopedisine kadar tüm branşlarda çocuklarının sağlığına önem vermektedir.

Acil ünitemizde 24 saat kesintisiz hizmet verilmektedir. Gereğinde çocuk polikliniğimizde tekrar görülmekte ve konsülte edilmektedir. Yatış gereken hastalarımız için her türlü tetkik ve konsültasyon yapılmaktadır.

Yatan hastalarımız servisimizde çocuk hekimi tarafından ve aile ile işbirliği içinde tedavi devam etmektedir. Hastalarımızın rahatlığı ve güvenliği için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.

Etkili kontrol yöntemleri sayesinde hastane enfeksiyonları yok denecek kadar düşük sıklıkta görülmektedir.

Yeni Doğan Bebek Odası;

Hastanemiz bebek dostu hastane olmanın tüm koşullarını yerine getirmektedir. Hastanemizdeki tüm doğumlarda çocuk uzmanı hazır bulunmakta ve müdahale gereken bir durum olursa gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bebeğin ilk muayenesi de doğumdan hemen sonra çocuk uzmanı tarafından yapılmaktadır. Takipte çocuk uzmanı, bebek hemşireleri ve diğer ekip elemanları bebek – anne uyumu, rahatı, güvenliği için çalışmaktadır. Emzirme ve bebek bakımı – takibi ile ilgili tüm süreçlerde ailelerle dayanışma halindedirler. Gerekli tüm eğitimler ve evdeki bakım süreci ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Kan şekeri ve sarılık ile ilgili ölçümler rutin olarak yapılmaktadır. Her bebeğe metabolik tarama testi ( Topuk Kan Testi ) yapılmaktadır. Bütün bebeklere işitme – tarama testi yapılmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda başka tetkikler de yapılmakta ve eğitim amaçlı programlar uygulanmaktadır.

Yeni Doğan Yoğun Bakım

Hastanemizdeki her doğumda çocuk uzmanı ve bebek hemşiresi hazır bulunmakta ve ilk muayenesi doğum anında yapılmaktadır. Müdahale gerektirmeyen bebekler bir süre Yeni Doğan Bebek Odasında izlendikten sonra anne yanına verilmekte ve yakın takibi orada devam etmektedir. Müdahale gerektiren durumlarda ise bebek derhal Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesine transfer edilmekte ve son teknoloji cihazlar ile donatılmış Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerekli tedavi, takip yapılmaktadır. Gerektiğinde Yeni Doğan uzmanı tarafından konsülte edilmektedir.

Hastanemizde doğan veya hangi yaşta olursa olursun başvuran tüm çocuklarımıza gereken her türlü kaliteli hizmeti verebilmek adına bir ekip çalışması yürütülmektedir. Multidisipliner yaklaşımla daha anne karnında izlenmeye başlanan bebekler doğum sonrası mental – motor gelişim, beslenme, aşı, enfeksiyon hastalıkları ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

İstanbul Cerrahi Hastanesi kız ve erkek çocuklarına özel hazırladığı Check – Up programları ve çocukların her daim sağlıklı yaşam sürmelerini prensip edinmektedir. Bunun için uzman hekim kadrosu ve teknolojik donanımıyla geleceğimiz olan çocukların sağlıkları için günümüz tanı ve tedavi yöntemlerini yakından takip ederek uygulamaktadır.