Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Yaşamak İçin Beslenmek;

Yaşamın her döneminde sağlıklı olmak, sağlıklı beslenmenin bir sonucudur. Yaşam kalitesini artırma ve her türlü hastalıktan korunma adına yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Bunun en sağlıklı göstergesi vücut ağırlığınızın uygun sınırlarda olmasını sağlamaktır.

Kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, diyabet (şeker hastalığı), felç ve osteoporoz dünyada başlıca ölüm ve sakatlık sebeplerindendir. Bu sorunların oluşumunu önlemek ya da azaltmak, sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Yeterli ve dengeli beslenme; şişmanlık, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve bunlara bağlı oluşan hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenen çocuklar gelişimlerini en iyi şekilde tamamlar. İyi beslenen anneler gebelik ve emzirme dönemini rahat geçirir. Sağlıklı beslenme ve aktif yaşam kişilerin kendini iyi hissetmesi açısından önemlidir.

Daima hatırlayın, beslenmenizdeki küçük değişiklikler sağlığınızda önemli farklılıklar yaratabilir.

Yeterli ve dengeli beslenme denilen şey nedir?

Yeterli ve dengeli beslenme; aşırıya kaçmadan, vücudun gereksinmesine yetecek kadar besin alınmasıdır. Besin seçimi yaparken, gün içinde birçok besin grubunu bir arada tüketmeye çalışmalısınız. Yiyecek ve içeceklerin çoğu birkaç çeşit besin öğesi içermektedir, fakat hiçbiri tek başına ihtiyacımız olanın hepsini içermemektedir.

Her besin grubundan tüketmeye çalışırken; bazı noktalara dikkat etmek, alınan besinin kalitesini ve vücuttaki kullanımını artırmaya yardımcı olacaktır.

Sağlığınız her şeyden önemli olup bizim için değerlidir.

Unutmayın ki; beslenmenize gösterdiğiniz özen, hayatınız boyunca yaptığınız en iyi yatırımdır.

Teknik Ekipmanlar

Tıbbi ve somut yöntemler; biyoelektrik impedans yöntemiyle (Tanita MC-180) vücut analizi (vücudun su, yağsız kütle, yağ kütlesi dağılımı), bel/kalça oranı ölçümü ve boy ölçümünü kapsamaktadır. Besinlerin ağızdan, vücut hücrelerine ulaşımı ve atıkların uzaklaştırılmasına kadar izlediği yol değerlendirilir. Diyet uzmanı kontrolünde, kişinin yemek alışkanlıklarına ve hareket aktivitesine uygun özel bir program uygulanır. Beslenmenin çok yönlülüğü ve insan vücudunun her türlü bölümüne etkisi nedeniyle tedavi dâhiliye, endokrinoloji, psikiyatri, jinekoloji, kardiyoloji gibi birçok bilim dalı ile koordinasyonu gerektirmektir.

Bölümümüzde;

  • Obezite tedavisi ve kişiye özel beslenme programı,
  • Hastalıklara özel beslenme planları (diyabet, kalp-damar, hipertansiyon, çölyak, gibi),
  • Aşırı zayıflıktan şikâyetçi kişiler için kilo alma programı,
  • Mide ve bağırsak hastalarına özel beslenme programı
  • Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklara özel programlar,
  • Gebelik veya emzirme sürecindeki annelere özel beslenme programları,
  • Sporcular için kişiye özel beslenme programları hazırlanmaktadır.