Bebek ve Çocuk Beslenmesinde Tamamlayıcı Besin Avokado

Bebek ve Çocuk Beslenmesinde Tamamlayıcı Besin Avokado

2022-05-20 13:03:04/ Kategori : Çocuk Sağlığı

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan yeni araştırmalara göre, kardiyak ve kolesterol düşürücü orta yağlı bir diyetin parçası olarak günde bir avokado yemek, aşırı kilolu ve obez bireylerde kötü kolesterol düzeylerinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Peki bu kadar mı avokadonun faydası? Hayır! Ne Amerika’da ne de Türkiye’de ‘ana besin’ kaynağı olmasa da, üretiminin daha fazla artacağını ve kullanımın yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

Kalp koruma diyetlerinde, kilo verme diyetlerinde, sporcu beslenmesinde bolca kullanılan avokado, çocuklar için ek besin olarak kullanılabilir mi? Gelin inceleyelim;

Öncelikle avokadonun şeker içeriği porsiyon başına 1 gramdan daha azdır. Diğer taze meyvelerle karşılaştırıldığında en düşük miktara sahip meyvedir. 1 porsiyonu 30g olan avokadonun; folat, E vitamini ve lutein içeriği diğer meyvelerden daha fazladır. Ayrıca avokadoda bulunan yağ asitleri, yağı az olan meyve ve sebzelere kıyasla (ya da yağı olmayan) yağda çözünen besin maddelerinin daha fazla emilmesini sağlar!

Besleyici açıdan zengin olması, doğal olarak yumuşak dokulu, renkli olması ve düşük glisemik endeksli olması sebebiyle avokado, bebekler ve çocuklar için benzersiz ve ideal bir gıda olarak tanımlanır. Hemen hemen bütün uzman tavsiyelerini karşılar.

1 porsiyon avokadodaki yağ asidi içeriğinin kabaca %10-15’ini linoleik asit oluşturur (0,5g). Linoleik asidin bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için optimal büyüme ve gelişme ile ilişkili olduğunu gösteren kanıtlar mevcuttur.

Avokado sağlıklı yağ asitleri içeriğinin yanı sıra, yağda çözünen besinlerin-vitaminlerin emilmesine yardımcı olur, bir antioksidan kaynağı sağlar ve böylece potansiyel olarak sağlığa katkıda bulunur.

Ayrıca avokadonun bir porsiyonunda yaklaşık 2g lif bulunduğundan bebeklerin lif gereksinimine katkıda bulunabilir. Avokadolardaki toplam lifin %30-40’ı çözünürken, %60-70’i çözünmez posadır. 30’dan fazla meyve ve sebzenin lif içeriği karşılaştırıldığında avokadolar hem çözünür lif hem de çözünmez lif açısından diğer meyvelere göre daha yüksek miktarda lif içeriği ile öne çıkar. Buna ek olarak avokadolar; tahıl lifleri, sebzeler ve baklagiller gibi en popüler lif kaynaklarına kıyasla daha düşük seviyede fitat ve oksalat içerirler, böylece bu tür maddelerin bağlanması nedeniyle kalsiyum kaybı ve diğer temel minerallerin kaybını en aza indirirler.

Tamamlayıcı ve geçici beslenme dönemlerinde mikronütrient eksikliklerin önlenmesinde avokado önemli rol oynar. Kırmızı kan hücresi oluşumunun ve/veya hemoglobin fonksiyonunun çeşitli yönleri için gerekli olan folat, C vit, riboflavin ve B6 vit içerir. Demir emilimini arttırır, kırmızı kan hücrelerinin sentezinde görev yapar. Avokado sodyum içermez, potasyum içerir.

Lutein,

bebeğin beyin karotenoidlerinin çoğunluğunu oluşturur ve toplam karotenoidlerin yaklaşık% 60’ını temsil eder. Lutein, bebeğin formüllerinde kullanılmak üzere FDA tarafından resmen önemli bir besin maddesi olarak sınıflandırılmıştır. Tamamlayıcı gıdalar diyette anne sütü veya formülün yerini almaya başladığında, tamamlayıcı gıdalardaki yeterli lutein kaynakları bebek sağlığı için önemli olabilir. Avokado, herhangi bir meyve veya sebzenin en yüksek lutein ve diyet yağı seviyelerini içermektedir ve bunun yanında yağda çözünen lutein emilimine yardımcı olması için avokadodaki MUFA yağ kaynağının yararı da bulunmaktadır.

Lezzet ve dokuya erken başlamada kabul edilebilirliği yüksek olan avokado, şeftali, muz gibi yumuşak meyve ve sebze tüketimi; Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar için Özel Ek Beslenme Programı (WIC) tarafından önerilmektedir. Pişirilmeye ihtiyaç duymayan ve kolayca depolanabilen, yumuşak, nötr aromalı ve besleyiciliği yoğun avokado, mevcut en ideal tamamlayıcı ve geçiş yiyeceklerinden biri gibi görünüyor.

Sonuç olarak;

–          Sodyum, boş kaloriler ve sağlıksız yağlar gibi istenmeyen bileşenleri en aza indirgeyebilecek potansiyel sağlık yararları içerir.

–          Sütü bırakan bebeklerin ve çocukların artan enerji ve büyüme taleplerini karşılamak için ideal bir enerji kaynağı (sağlıklı doymamış yağlarda yüksek ve şeker düşüklüğü).

–          Ağırlık ve porsiyon boyutuna göre, tamamlayıcı ve geçişli gıdalar arasında antioksidan lutein, zeaksantin ve glutatyonun en üst düzeylerini içerir.

–          Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir, bu da yağda çözünen bileşiklerin emilimini önemli ölçüde arttırır.

–          Hemen hemen diğer tüm tamamlayıcı ve geçiş yiyeceklerine göre gram başına daha fazla toplam lif ve çözünür lif içerir ve aynı zamanda diğer popüler yüksek lifli gıdalardan daha az mineral bağlayıcı fitat ve oksalat içerir.

–          Erken bebek maması için ideal olan nötr bir lezzet ve pürüzsüz tutarlılığa sahiptir.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar