Bronşektazi

Bronşektazi

2022-05-20 11:39:28/ Kategori : Kulak Burun Boğaz

Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi bronşların duvarında oluşan hasar sonrasında bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.

Genellikle bronş hasarı çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlara (kızamık ve boğmaca gibi) bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalarda bol balgam çıkarma, sık solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik ve zayıflama olarak kendini gösterir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Öncelikle antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlarla tedavi edilir.
  • Postural drenaj yöntemi uygulanarak hastaların bronş temizliği sağlanır
  • Solunum fizyoterapisi ile akciğerler güçlendirilir ve kapasitesi artırılır.
  • Diğer tedavi yöntemi cerrahi olarak hastalıklı lobun alınmasıdır.
  • İki akciğerin de hasta olması durumunda akciğer nakli gerekli olur.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

İlaçlarla tedavi edilmesi mümkün olmayan durumlarda hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkartılması gerekir.

Bronşektazi’nin akciğerde kısıtlı bir bölgede yerleştiği durumlarda cerrahi uygulanır. İlaç tedavileri ile kontrol altına alınan durumlarda veya yaygın Bronşektazi’de cerrahi tedavi uygulanmaz.

İlerlemiş olgularda ilaç tedavisine yanıt alınamaz ve yaşam kalitesi bozulursa, ağızdan kan gelmesi veya akciğer boşluğunda iltihaplanma ve sık hastane yatışı gibi durumlar varsa cerrahi girişim gerekir.

Burada en önemli noktalardan biri de hastanın yaşam kalitesinin bozulmasıdır. Hasta eğer sosyal yaşantısını etkileyen bir Bronşektazi hastalığına sahip ise cerrahi girişim faydalı olur.

Bronşektazi operasyonları sonrasında yaşam kalitesi belirgin şekilde düzelir.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

İlaç tedavileri ile başarılı sonuç elde edilmeyen durumlarda, hastaların yakınmalarının fazla olduğu, hastanın sürekli ilaç kullanması gerekli olacak kadar sık enfeksiyonların olduğu, öksürükle ağızdan bol miktarda kan gelmesinin mevcut olduğu hallerde cerrahi tedavinin uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Açık yöntemde 5. ve 6. kaburgalar arasından yapılan yaklaşık 15cm bir kesi ile akciğerlere ulaşılır. Hasta olan lob veya akciğer segmenti damarları ve bronşu kesilip dikilerek kapatıldıktan sonra çıkartılır. Kalan akciğer dokusundan hava kaçağı olursa bunlar onarılır ve 1 veya 2 adet dren konularak işlem sonlandırılır.

Kapalı (endoskopik) yöntemde ise 2 adet 1cm kesi yapılır. Buradan bir kamera ve ilave cerrahi aletler ilerletilir. 5cm yardımcı bir kesi yapılarak kaburgalar arası genişletilmeden hastalıklı akciğer lobu çıkartılır. Aynı şekilde hava kaçakları onarılıp dren konulduktan sonra işlem sonlandırılır.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Ameliyat sonrası kanama, zatürre, enfeksiyon, akciğerlerden hava kaçağı olması gibi riskler mevcuttur. Bu durumlar hastaların %5-7’sinde görülebilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak hastalar ameliyattan 4-5 gün sonra taburcu edilirler.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar