Göz Muayenesi,Hastalıkları ve Ameliyatlarında Merak Edilenler!

Göz Muayenesi,Hastalıkları ve Ameliyatlarında Merak Edilenler!

2022-05-20 06:58:58/ Kategori : Göz Sağlığı

Göz muayenesi hangi sıklıkla yapılmalıdır?
Yeni doğan göz muayenesi özellikle prematüre retinopatisi açısından erken doğumlarda çok önemlidir, doğum sonrası rutin muayene bebekte katarakt, kırma kusuru,retina problemi, glokom tespiti için değerlidir, sonrasında 2 yaş ve okul öncesi ve yıllık takipler yapılır.

Göz muayenesi nasıl yapılmalıdır?
Öncelikle hasta iyi dinlenmeli, sistemik hastalıklar, aile hikayesi, varsa kullanılan ilaçlar, allerji, meslek ve hobiler sorgulanmalı, kapaklar, göz kasları, görmeler, kırma kusurları, ön ve arka segment muayenesi damlalı ve damlasız yapılarak hasta anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmelidir. Göz tansiyonu mutlaka ölçülmelidir.

Kırma kusurlarının düzeltilmesi için muayene nasıl yapılmalıdır?
Öncelikle hasta 18 yaşını tamamlamış olmalı, sikloplejik damla ile yapılan muayene sonucunda hastanın lazer olabilmesi için bir yıl numara artışı olmamalıdır, damlalı ve damlasız muayene arasında fark varsa lazerin damlalı muayeneye göre yapılacağı ve  farka göre ameliyat sonrasında  uzakta ve yakında geçici görme azlığı yaşanabileceği söylenmeli, hastaya ameliyat sonrası ve sonrasında nasıl göreceği gösterilmelidir. Miyop olan hastalar 45 yaş üzeri ise lasik sonrası yakın gözlük gerekeceği anlatılmalı, dominant göz belirlenerek eğer hasta isterse yakın görmeyi desteklemek için non dominant göze monovizyon uygulanabileceği bilgisi verilmelidir.

Kontakt lens kullanan hasta lensini ne zaman çıkarmalıdır?
Hastalar göz muayenesi ve ameliyat öncesi yumuşak lensi 1 hafta önceden çıkartarak gözlük kullanmalıdır.

Lazere engel durumlar olabilir mi?
Bazı sistemik hastalıklar, geçirilmiş kornea yaralanmaları, enfeksiyonlar, kornea topografisi düzensizlikleri, keratokonus, göz kuruluğu lazere engel olabilir, mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.

Lazer için kırma kusuru değerleri nasıl olmalı?
-12.0 ye kadar miyop ,+ 7 numaraya kadar hipermetrop , 5 numaraya kadar astigmat diğer şartlar uygun olduğu takdirde düzeltilebilir.

Kullanılan teknikler nelerdir?
Lasik, lasek  ve suprakor olabilir

Daha yüksek olan numaralar nasıl düzeltilir?
Göz içi ICL uygulaması ile irisle doğal mercek arasına mercek yerleştirilir. Hasta muayene edilerek ölçümleri alınmalı uygun ise ameliyat planlanmalıdır.

Lazer sonrası ışık saçılması neden olur?
Damlalı muayene öncesi göz bebeği büyüklüğü ölçümü çok önemlidir lazer yapılan alan göz bebeği büyüklüğünden küçük ise hasta ışıklar etrafında halkalar görür, bu nedenle göz bebeği büyük olan yüksek numaralı kişilerde dikkatli olunmalı lazer zonu mümkün olduğunca geniş olmalı ve hastaya araç kullanıp kullanmadığı sorulmalıdır.

Lazer sonrası kısıtlama varmıdır?
Bir hafta gözlerin oğuşturulmaması, makyaj yapılmaması, havuza denize girilmemesi ve travmadan kaçınılması gerekir. Lasik sonrası hasta ertesi gün, lasek sonrası 4-5 gün içinde işine gidebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası numara kalırsa lazerle düzeltilebilir mi?
Kornea topografisi, kornea kalınlığı ve diğer şartlar uygun ise yapılabilir.

Akıllı lens nedir?
Tanıtım amaçlı kullanılan bir terimdir, katarakt ameliyatı sırasında hastanın kırma kusurunu düzeltmek için göz içine monofocal, multifocal, trifocal  mercek yerleştirilebilir, bu sırada takılan trifocal (üç odaklı) mercek kastedilmektedir.

Katarakt olmadan gözlük takmamak için katarakt  ameliyatı yapılabilir mi?
Yapılabilir, hastanın kataraktı olmadığını ameliyatın sadece refraktif düzeltme için yapıldığını ve  milyonda bir olabilecek ameliyat risklerini bilmesi gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası görme azalması olabilir mi?
Nadiren arka kapsül kalınlaşması olabilir ,yag lazer ile poliklinikte açılır ve retina sağlam ise görme eski haline gelir,kısa bir işlemdir sonrasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ameliyat sonrasında görme azalması şikayeti olan hastaya mutlaka damlalı muayene yapılmalı ve retinada bir problem olup olmadığı araştırılmalıdır.

Lazer ve katarakt ameliyatlarında kontroller hangi sıklıkla yapılır?
Lazer sonrası birinci gün, birinci ay ve altıncı ayda bakılır; katarakt sonrası ise birinci gün, birinci hafta ve birinci ay kontroller yapılmaktadır,doktor daima hasta ile  iletişim halinde ve herzaman ulaşılabilir olmalıdır.

Lazer ameliyatı muayene ile aynı günde yapılabilirmi?
Yapılabilir, bazen yüksek numaraların tedavisinde ameliyat sırasında fiksasyon kaybı olmaması için ameliyat başka güne planlanabilir.

Şeker hastalığı olanlarda lazer veya katarakt ameliyatı öncesi nelere dikkat etmeliyiz?
Ameliyat öncesi kan şekeri dengede ve normal olmalı, lazer öncesi diabetik retinopati olmamalı katarakt öncesi diabetik maculopati varsa öncelikle tedavi edilmelidir, çok yoğun kataraktlarda retina seçilemeyeceği için öncelikli olarak katarakt yapılır.Yeni damar oluşumları varsa ameliyat öncesi göz içi enjeksiyon yapılabilir.

Göz tansiyonu olan hastaya katarakt ameliyatı yapılabilir mi?
Hastanın göz tansiyonu ilaçla kontrol altına alınıp katarakt ameliyatı yapılır sonrasında da dengeye girene kadar takip edilir. Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonunda düşme görülür eğer öncesinde glokom amaliyatı gerekliliği düşünülürse aynı seansta yapılabilir. Katarakt ameliyatı sonrası kullanılacak göz damlalarının da göz tansiyonunu yükselteceği göz önünde bulundurulmalı gerekirse bir aylık damla kullanma sürecinde göz tansiyonunu düşürecek göz damlaları reçeteye eklenmelidir.

Katarakt veya lazer ameliyatı sırasında kapak ile ilgili bir işlem yapılabilir mi?
Hayır, göz içi veya kornea ameliyatları ile kapak ameliyatları aynı seansta yapılamaz.

Hastada kayma varsa önce lazer mi ,kayma mı düzeltilir?
Lazer yapıldıktan bir ay sonra göz uygun ise şaşılık ameliyatı yapılabilir.

Göz tembelliği lazer sonrası düzelir mi?
Hayır, hasta lazer sonrası gözlük ve lensle gördüğü kadar görür, lazerden bir ay sonra görme belli bir seviyede ise göz tembelliği tedavisi uygulanabilir.

Lazer sonrası katarakt ameliyatı yapılabilirmi?
Yapılabilir ,  hastanın lazer   öncesi ve sonrası muayene bulgularına ulaşmak  önemlidir, ameliyat sonrası hedeflenen gözlüksüz görme potansiyeline erişmek için deneyimli bir cerrah tarafından ameliyat edilmelidir.

Retina yırtığı varsa lazer veya katarakt ameliyatı yapılabilir mi?
Öncelikle yırtığın argon lazer ile çevrelenmesi ve 3 hafta sonra işlem planlanması uygundur, retina dekolmanı var ise lazer yapılmaz, katarakt dekolman cerrahisi ile birlikte yapılabilir.

Gözde acil durumlar nelerdir?
Uçuşmalar,bulanık görme ,ani görememe,yarım görme,göze yabancı cisim kaçması gibi durumlardır. Deyaylı muayene ve tetkikler sonrası  sonrası gerekli tedaviye başlanır. Retina arter tıkanıklıklarında ilk saatler basınçlı oksijen tedavisi uygulanması açısından çok önemlidir.

Ameliyat öncesi bilgilendirmede nelere dikkat edilmelidir?
Ameliyat olacak her hastaya ameliyat tekniği, başarısı, riskleri, avantaj ve varsa dezavantajları konusunda bilgi verilir, beklentiler konuşulur ve onam belgesi imzalatılır.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar