Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

2022-05-20 12:00:31/ Kategori : Kulak Burun Boğaz

Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılması mümkündür. Çoğunlukla burun küçültmek olarak bilinen rinoplasti ameliyatında bazen burunu büyütmek de amaçlanır.

Ameliyatımı Kime Yaptırmalıyım?

Bu ameliyatı Kulak, Burun, Boğaz (KBB) uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalı? Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik Cerrahi) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60’ını KBB uzmanları oluşturmaktadır. KBB uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial Plastik Cerrahi, KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial Plastik Cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyebilecek donanıma sahiptir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Ameliyat Öncesi Görüşme

Doktorunuzla görüşmeden önce burnunuza ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Burnunuzla ilgili estetik sorunu siz farklı, doktorunuz farklı değerlendirebilir. Bu nedenle burnunuzun şekliyle ilgili neler düşündüğünüzü; neresini neden beğenmediğinizi, nasıl olmasını beklediğinizi mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Doktorunuz sizin soruna yaklaşımınızı ve beklentilerinizi tam olarak öğrendikten sonra, kendi görüşlerini söyleyerek, burnunuzdaki sorunlu kısımlarla ilgili fikirlerini ve nelerin yapılması gerektiğini size aktaracaktır. Doktorla sizin fikirleriniz paralellik gösteriyorsa operasyona karar verilir. Estetik sorun dışında nefes alma sorunu var mı, burun akıntısı, geniz ardına akıntı ve baş ağrısı var mı belirlemeniz estetik ameliyatla birlikte bu sağlık problemlerinin çözümünü mümkün hale getirecektir. Bu ameliyatta doktorunuzla birlikte davranmanız, doğru iletişim hem sizi hem doktorunuzu rahatlatacaktır. Hasta ve hekim arasında iyi bir ön görüşme yapılmazsa estetik soruna dair yapılan cerrahi, hastayı mutlu etmeyecek sonuçlar yaratabilir. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak bazen basit bir işlemle düzeltilebilirken çok küçük bir ayrıntı bazen zor bir cerrahi ile ancak düzeltilebilmektedir.

Ameliyatın Amacı Nedir?

Burun estetiğinde amaç yüzünüze en uygun burunu yapmaktır. Cildinizin kalınlığı, mevcut kıkırdakların kalınlığı ve yapısı, yara iyileşme potansiyeliniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları başarı oranını etkiler. Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Bu nedenle tek başına en güzel burunu yapmak sorunları çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burunu yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyütülmesi ile yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır. Burun deliklerinin aşırı görünmediği, dik, kemik çatının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izlenimini vermeyen, yüz şekline uygun bir burun hedeflenir.

“GÜZEL BURUN YOKTUR. GÜZEL GÖRÜNEN BURUN VARDIR.”

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar