Çocuklarda Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuklarda Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

2022-05-20 11:00:22/ Kategori : Çocuk Sağlığı

Ne Zaman Ayakkabı Kullanmaya Başlanmalı? 

Çocukların yürümeye başlaması ortalama 1 yaş civarıdır. Bu nedenle çocuklarda ayakkabı kullanımı yürümeye başladıktan sonra olmalıdır.

Ayakkabı Nasıl Seçilmeli?

Ev içinde çocuklara ayakkabı giydirilmesi gerekli değildir. Ancak mutlaka bir şeyler giydirilecekse tabanı kaymayan çoraplar tercih edilebilir. Yürümeye yeni başlayan çocuklarda hafif ve esnek tabanlı olması tercih edilmelidir. En önemlisi ayakkabının dar, geniş veya yüksek topuklu olmamasıdır. Çocuğun ayağını tam kavrayacak şekilde olması gerekir.

Büyümenin hızlı olduğu dönemlerinde her 3-4 ayda bir yeni ayakkabıya ihtiyaç duyulur.

16 ay altında çocuklarda, ayak her 2 ayda 1-2 numara büyür.

16-24. aylarda ayaklar 2-3 ayda 2 numara büyür,

24-36 aylık küçük çocuklarda 3-4 ayda 1-2 numara büyür,

3-5 yaş arasında ise 4-6 ayda 1 numara büyür.

Dış Kısım

Ayakkabının üst bölmesi deri, kanvas (kalın yapıya sahip keten kumaşlar) veya örgüden olmalıdır. Hava alacak ancak dış etkenlerden de koruyacak şekilde yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Burun kısmı parmak hareketlerine izin verecek şekilde yuvarlak olmalıdır. Çocuk ayakları çok terler bu nedenle (plastik olmayan) doğal maddelerden yapılmış olanlar tercih edilmelidir.

İç Taban

Çocukların ayakları çok terlediğinden, ayakkabı içindeki tabanlık teri emebilir nitelikte olmalıdır. Çocuklarda ayak taban kavsi ortalama 3-4 yaş civarında oluştuğundan bu yaşa kadar düztaban gibi görünmeleri normaldir. Bu nedenle aksi teşhis edilmedikçe veya çocuğun ayağında ek bir problem yoksa özel ortopedik ayakkabıya ihtiyaç yoktur.

Alt Taban

Alt taban kaymayı engelleyici nitelikte ve esnek olmalıdır. Sert alt taban ayağın esnemesini engellediğinden düşmelere neden olabilir. Esnek tabanlı olmayan ayakkabılar çocuklarda bağ ve kas gelişimini engellediğinden fayda yerine zarar verir.

Topuk

Çocuk ayakkabılarının topuğunun çocuğun rahat yürüyebilmesi için düz olması gerekir. Yüksek topuklu ayakkabılar asla tercih edilmemelidir. Ergenlik döneminde çocuğun durumuna göre 2-3cm yüksek topuklar giyilebilir.

Çocuğun ayakkabı genişliği, uzunluğu ve yüksekliği önemle seçilmelidir. Kötü seçilmiş ayakkabılar çocuk parmaklarında tırnak batmasına, çekiç parmak, nasır ve şekil bozukluklarına yol açabilir.

Gerek çocuklarda ve gerekse yetişkinlerde ayakkabı seçimi için rahatlık ön planda olmalıdır.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar