Kalp krizi riskine sanal anjiyo ile 1 dakikada tespit

Kalp krizi riskine sanal anjiyo ile 1 dakikada tespit

2023-03-20 10:12:52/ Kategori : Radyoloji

Son dönemlerde ani gelişen kalp krizi vakalarındaki artış, risk grubunda olduğunu düşünen kişilerde kaygıya neden oldu. Gelişen teknoloji sayesinde ‘sanal anjiyo’ olarak adlandırılan Koroner BT Anjiyografiyle hastanın kalp krizi riskinin olup olmadığı artık 1 dakikada tespit edilebiliyor.  İstanbul Cerrahi Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Birnur Yılmaz sanal anjiyo hakkında merak edilenleri anlattı.

Türkiye’de ölümlerin yüzde 40’tan fazlası kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Her yıl 300 binden fazla kalp krizi vakası yaşanırken, bunların yaklaşık 200 bini yaşamını yitiriyor. Koroner kalp hastalıkları ölüme yol açan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Koronavirüs salgını sonrası kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranları ile kalp kriz vakalarında artış meydana geldi. Sonradan oluşan kalp hastalıklarının en sık nedenlerinden birisi, kalbi besleyen kan damarlarında damar sertliği gelişmesi nedeniyle tıkanır. Kalp damarlarının tıkanması ya da ciddi oranda daralması sonucu, kalp kasına yeterli kan gidememekte, kalp kası oksijensiz kalmakta ve kalp krizi oluşmaktadır. Hareketsiz ve stresli hayat tarzı, beslenme alışkanlıklarında değişiklikler son yıllarda koroner arter hastalıklarının görülme oranını daha da arttırmıştır.

BT koroner Anjiyografi nedir, nasıl uygulanır?

Kalp damarlarının, Bilgisayarlı Tomografi cihazları ile ağrısız ve 10-12 saniye gibi çok kısa bir sürede görüntülenmesidir. En az 64 dedektörlü BT cihazları, yüksek kalitede görüntüler elde eder. Her hastadan yaklaşık 300-500 kesit elde edilmekte olup, veriler kesitten çok hacim bilgisi taşır. Bilgi teknolojisindeki ilerlemeler, bilgisayar destekli tanı programları, gelişmiş ve hızlı bilgisayarlarla, elde edilen veriler; yüksek hız ve doğrulukta işlenmekte ve bildiğimiz kasık atar damarından girilerek yapılan kateter anjiyografiye neredeyse eşdeğer olabilecek tanısal görüntüler elde edilebiliyor.

Koroner BT Anjiyografi (Sanal Anjiyo) kimlere yapılır?

Hastanelere göğüs ağrısı ile başvuran hastaların çoğunda kateter anjiyografi yapılmakta ve çoğunda sonuçları normal çıkmaktadır. Birçok hastanın gereksiz anjiyografi tetkikine maruz kaldığı görülmektedir. Kateter anjiyografi halen altın standart yöntemdir ve işlem sırasında stent ve balon dilatasyon gibi tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesine olanak vermesine rağmen, bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Kateter damar içerisinde ilerlerken plakların damar duvarından ayrılmasına ve beyin gibi diğer organlara pıhtı atmasına neden olabilir. Ayrıca işlem sırasında damar tabakalarının ayrılması, girişim yerinde kanama, anevrizma oluşumu da komplikasyonlar arasındadır. Bu nedenle orta ve yüksek risk faktörü taşıyan tüm hastalara sanal anjiyo yani BT koroner anjiyografi yapılabilir. Günümüzde sigara içenler, birinci derece akrabalarında erken yaşta kalp-damar hastalığı hikayesi olanlar, şeker ve yüksek tansiyonu olanlara BT koroner anjiyografi yapılabilir. Ayrıca, göğüs ağrısı olanlarda, stres testleri şüpheli çıkanlarda da uygulanabilir.

BT Anjiyografi sonrası normal yaşama ne zaman dönülür?

Koroner BT Anjiyografi işleminin hastanın günlük yaşamına etki etmediğini belirten Doç. Dr. Birnur Yılmaz işlem aşamalarını şöyle anlattı: “Kısa bir hazırlık sonrası çekim yapılabilmekte ve çekim sonrası hastalar hemen birkaç dakika içinde normal hayatlarına dönüp yiyip içebilir. Tetkik sırasında verilen kontrast maddenin vücudunuzdan daha hızlı atılabilmesi için gün içinde fazladan 1 litreden fazla su içmesi öneriyoruz”

 

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar