Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

2022-05-20 12:49:12/ Kategori : Göz Sağlığı

Makula dejenerasyonu genellikle ilerlemiş yaşa ve genetik faktörlere bağlıdır. Ancak; hipertansiyon, sigara kullanımı, şişmanlık, yüksek seyreden kolesterol ve kan yağları olanlarda, aşırı güneş ışınlarına maruz kalanlarda daha sık görülür.

Bakılanyerin ortası bulanık,kenarları normal görülür. Görme alanının ortasında karanlık bir alan vardır. İlerlemiş makula dejenerasyonlu insanlar baktıkları kişileri tanıyamazlar okuyup yazamazlar, araba kullanamazlar, televizyon seyredemezler. Makula Dejenerasyonunun iki tipi vardır.

1-Kuru Tip (Erken Dönem, Atrofik Tip ): Hastaların %80 inde görülür. Retina pigment epiteli ve fotoreseptör kaybı vardır. Bulgular başladıktan yaklaşık 10 yıl sonra görme çok azalır.

2- Yaş Tip ( Geç Dönem, Eksüdatif Tip):Retinada oluşmuş olan yeni ve istenmeyen damarların kanamasıyla ani görme kayıpları gelişebilir.

Tedavi : Kuru tipte tam bir tedavi olmamakla birlikte; Koruyucu olarak antioksidan, vitamin ve bazı mineraller kullanılır. Bunların hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir.

Yaş tipin tedavisinde ise; Makulada oluşan istenmeyen yeni damarlar lazer ile yakılabilir ( Fotodinamik Tedavi ) veya göz içi enjeksiyonlar yapılarak makula da anormal damar oluşumu engellenmeye veya oluşmuş olan damarın büyümesinin engellenmesine çalışılır.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar