Üveit

Üveit

2022-05-20 08:49:31/ Kategori : Göz Sağlığı

Göz küremizi oluşturan üç tabakanın orta kısımda olanına üvea, bu tabakanın iltihaplarına ise üveit denir. Üveada gözü besleyen damarlar bulunmaktadır. Üveitin belirtileri ağrı, ışık hassasiyeti, kızarıklık, bulanık görme ve görme alanında oluşan lekelerdir.

Enfeksiyonlar, göz travmaları, Behçet Hastalığı, eklem iltihapları, romatizmal hastalıklar ve ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar üveite neden olabilirler. Ancak üveitlerin %30-40’nda ise neden belli değildir.

Üveitler iki tip olabilir. Birinci tip gözün ön odacığını ve irisi tutar, ikinci tip ise gözün arka odacığını ve retinayı tutar.

Üveitin tanısının erken konulması ve tedavinin erken başlatılması hastalığın seyri ve sonrasında komplikasyon kalma riskinin az olması açısından çok önemlidir. Geç kalındığında göz tansiyonu yükselmesi, katarakt gelişimi ve gözbebeğinde yapışmalara bağlı şekil bozuklukları gelişebilir.

Üveit iyileştikten sonra, zaman içerisinde ataklar tarzında tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tedavide kortizon içeren ilaçlar, antibiyotikler, göz bebeği büyütücü damlalar ve hastalığın nedenine yönelik başka tedaviler uygulanır.

Tedavide geç kalınmaması adına gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, ışık hassasiyeti gibi bulgularda mutlaka göz doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar