Biyokimya Laboratuvarı

Biyokimya Laboratuvarı

Klinik Laboratuvarlar

İstanbul Cerrahi Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Klinik Laboratuvarlar; Biyokimya Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Kan Transfüzyon Merkezi olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış şekilde hizmet vermektedir.

Laboratuvarlarımız bünyesinde aşağıdaki başlıklar içerisindeki testlerin tümü çalışılmaktadır.

  • Biyokimya
  • Mikrobiyoloji
  • Hematoloji
  • İmmunoloji
  • Seroloji
  • Endokrinoloji ve Hormon
  • Alerji
  • Tümör Marker
  • İlaç ve Toksikoloji

İstanbul Cerrahi Hastanesi olarak, 1998 yılından bu yana, sağlık sektöründe edindiğimiz 19 yıllık tecrübe, yetenek, güvenilirlik ve teknolojik altyapı ile sizlere tüm laboratuvar hizmetlerini sağlayarak, bu hizmetlerimize devam etmek en büyük amacımızdır.

Klinik Laboratuvar bünyesinde bulunan 2 uzman hekim, laboratuvar teknikerleri ve diğer yardımcı sağlık personeli kadromuzla sizlere hizmet sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Hizmet Anlayışımız

Laboratuvar testlerinin hekim veya hasta tarafından istenmesinden, sonuçların değerlendirilip verilmesine kadar devam eden süreçte, hizmet ve analitik güvence bakımından, tüm kalite süreçleri takip edilmekte ve hasta ile doktor memnuniyeti sağlanmaktadır.

Bu anlayış ile; tanı, takip, risk ve prognoz belirlemeye yönelik laboratuvar hizmetlerimizin ekip çalışması ile hasta odaklı, uluslararası kabul görmüş yöntemler ve kabul edilebilir hata hudutları içerisinde üretilmesini sağlamaya çalışmaktayız.

Kalite anlayışımız; Sağlık Bakanlığı Hastane Kalite Standartlarına (HKS) ve Sağlık Bakanlığı Laboratuvar Yönetmeliğine uygun şartları sağlamak, iç kalite kontrol ve BİO-RAD ve RIQAS gibi dış kalite kontrol gibi test bazında kontrol ve denetimli olarak çalışmak, özellikle sizlerin önerileri çerçevesinde sürekli iyileştirme çalışmaları yapmaktır.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl yapılan HKS denetimlerinden ve laboratuvar yönetmeliğine göre yapılan denetimlerden başarı ile geçilmektedir. Ayrıca BİO-RAD ve RIQAS gibi dış kalite programlarına her yıl katılarak Uluslararası Kalite Belgesi alınmaktadır.

Laboratuvar Çalışmalarımız

Laboratuvarlarımızda; sistematik olarak analitik hata yapmamak ve olası rastgele hataların da kabul edilebilir hudutlarda olması için gayret gösterilmekte, testlerin sonuçları klinik bulgular ve diğer tüm yardımcı veriler dikkate alınarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ayrıca, istenildiği takdirde ve klinik bulguların paylaşılması halinde uzmanlarımız tarafından sonuçların değerlendirilmesi için katkıda bulunulmaktadır.

Hastanın klinik verisi ve muayene bulgusuna sahip olmadan yapacağımız değerlendirmelerimiz, testlerin biyolojik değeri, birbiriyle uyumu ve varsa önceki değerden farkı, biyolojik farklılığıyla ilgili olmaktadır.

Laboratuvarlarımızda istenilen test için gerekli hacme yakın örnek alınmakta, kalan örnek istenebilecek ilave test veya test çalışmaları için, testin ve alınan örneğin stabilite şartlarına göre değişmekle birlikte uygun şartlarda saklanmaktadır. Arşiv süresini dolduran örnekler yasal mevzuata uygun olarak imha edilmektedir.

Test Bilgileri

Test rehberimizde yer almasına rağmen bilgi almak istediğiniz ilave konular ile ilgili 444 4 424 numaralı telefon hattımızı arayabilir,  [email protected] adresine günün her saatinde mesaj bırakarak, en geç 24 saat içinde geri bildirim alabilirsiniz.

Test Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Genel uygulama olarak test sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında bulunduğunuz yaş ve cinsiyet grubu temel alınarak elde edilmiş, toplumumuza özel teyit edilmiş referans aralığı değerleri kullanılır.  Test sonuçlarının en etkin şekilde değerlendirilmesi ise, kişinin kendine ait sağlıklı döneminde elde edilmiş sonuçlarla karşılaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Doktorlar