2019 CORONAVİRUS (2019-CoV) ENFEKSİYONU

2019 CORONAVİRUS (2019-CoV) ENFEKSİYONU

2022-05-20 08:07:44/ Kategori : İç Hastalıkları (Dahiliye)

Coronaviruslar; insan, kuş, inek, domuz, deve vs. hayvanlarda da enfeksiyona neden olabilen çok sayıda alt türü olan virüslerdir. Coronaviruslar insanlarda çoğunlukla soğuk algınlığına, bazen de daha ağır tablolara sebep olabilen virüslerdir.

2003 senesinde SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) etkeni SARS-CoV virüsü ölüm oranı (%11) yüksek seyreden bir uluslararası salgına sebep olmuştur. Bundan sonraki salgın MERS (Ortadoğu Solunum Sendromu) 2012 yılında Suudi Arabistan ve Ürdün’de ortaya çıkmış, bu salgında %30-50 ölüm oranında enfeksiyondan sorumlu virus MERS-CoV olarak adlandırılmıştır. 31 Aralık 2019’da DSÖ tarafından Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etkeni bilinmeyen zatürre vakalarını bildirilmiş ve 7

Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019 -nCoV) olarak tanımlanmıştır. Bu şehirdeki bir canlı hayvan ve balık pazarının olduğu bölgede olgu sayısının fazlalığı dikkati çekmiştir. Henüz enfeksiyon kaynağı tespit edilmemekle birlikte yeni olgular insandan insana bulaşma yoluyla olmaktadır. Halen dokuz ülkede tanı konmuş olgular bulunmaktadır.

Hastalığın bulaşması; havadan damlacık yoluyla ve virüsün bulaştığı yüzey ve eşyaya temasla olmaktadır. Henüz virüsün dış ortama dayanıklılığı ve hastalığın bulaşmasından sonra ortaya çıkma süresi konusundaki bilgiler kesinleşmemiştir.

Belirtiler grip belirtilerine benzer şekilde başlar, ateş, kırıklık gibi. 2-3 gün sonra öksürük ve nefes darlığı, genel vücut ağrıları, boğaz ve baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, ortaya çıkmaktadır. Ciddi seyirli olgularda zatürre, böbrek yetmezliği, ağır solunum sistemi enfeksiyonu görülebilmektedir. Enfeksiyonun görüldüğü bölgeye seyahat öyküsü olan kişilerle yakınlarının şikayetleri başlar başlamaz en yakın sağlık kuruluşuna başvurması önemlidir.

Tanı; izleme alınan hastaların üst veya alt solunum yollarından alınan örneklerden PCR ile virüs taramas ı Halk Sağlığı Referans Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Tedavide virüse etkili bir ilaç henüz bulunamadığından genel destekleyici tedavilerin hafif olgularda yeterli olabileceği, daha ciddi olanlarınsa hastanede takibi yapılması gerekliliği vurgulanmıştır.

Korunmak için yapılacakların başında kalabalık ortamlarda maske, mendil kullanmak, el hijyenine özen göstermek önceliklidir. Ellerin yıkanamadığı durumlarda alkollü el dezenfektanı kullanılanılması, hapşırır ve öksürürken mendil veya dirsek içini kullanarak etrafa saçılmanın en aza indirilmesi, ateşli ve öksürüklü kişilerden uzak durulması da enfeksiyondan korunmada öneriler arasındadır.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar