Glutatyon nedir? Glutatyon ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Glutatyon nedir? Glutatyon ne işe yarar, faydaları nelerdir?

2023-05-05 12:16:55/ Kategori : Sağlıklı Yaşam

Glutatyon nedir? Glutatyon ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Glutatyon vücudumuzda doğal olarak üretilen DNA’mıza zarar veren kanser, damar sertliği, Alzheimer gibi tehditlere neden olan serbest radikallerin hasarından korumaya yardımcı olan hayati bir maddedir. Vücudumuzdaki glutatyon miktarı sağlıksız beslenme, yaş, stres ve benzeri çevresel faktörlere bağlı olarak düşebilir. Bu durumlarda glutatyon takviyesi değerlendirilebilir. Yapılan araştırmalar günümüzde adını sıkça duyduğumuz glutatyonun yaşlılığı geciktirme, cildin güzelleşmesi ve hücrelerin yenilemesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Glutatyon bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan bir maddedir. Glutatyon hangi hastalık tedavisinde kullanılır? Glutatyonun faydaları nelerdir? Glutatyon eksikliğinin belirtileri nelerdir? Glutatyonla ilgili merak ettiğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz…

Glutatyon, vücudumuz tarafından glisin, sistein ve glutamat adı verilen 3 amino asitten üretilen hayati öneme sahip bir maddedir. Vücudumuzun her hücrelerinde bulunan glutatyon çok önemli görevler üstlenir. Glutatyon bağışıklık sistemin, DNA üretimi ve vücudumuzun kanser başta olmak üzere birçok tehlikeli hastalık üreten serbest radikal hasarından korunmasında önemli bir etkiye sahiptir. Glutatyon C ve E vitaminlerinin yenilenmesine de yardımcı olur.

Glutatyonun faydaları nelerdir?

Yaşlanma, stres, yetersiz ve düzensiz beslenme, dış etkenler ve yaşlanmaya bağlı olarak glutatyon miktarı düşebilir. Bu durumlarda glutatyon takviyesi önerilmektedir. Glutatyon cilde belirli şekillerde yardımcı olabilir. Glutatyon hastalıklara yol açan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek dokuları korur. Glutatyon bağışıklık sistemini uyarır ve vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Diyabet ve insülin direncinin zararlı etkilerini azaltır, karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Glutatyonun bir özelliği de vücutta biriken ağır metaller ve kimyasalların atımında etkin rol oynamasıdır. Vücutta yeteri kadar olduğunda sigara ve alkole bağlı oluşan sağlık sorunlarının zararlarını azalmasına yardımcı olur.

Glutatyonun ile yaşlanmanın bağlantısı nedir?

Glutatyon, vücudumuza ve DNA’mıza zarar veren, kollajenimizi tüketen serbest radikallere siper olan bir antioksidandır. Vücudumuzda güneşin zararlı ışınları, sigara, stres gibi dış etkenlere bağlı zararlarına karşı savaşan Glutatyonun yaşlandıkça üretimi azalır. Yaşlandıkça daha az glutatyon üretiriz, bu nedenle uzman kontrolünde Glutatyon takviyesi ilerleyen yaşlarda yarar sağlayabilir. Glutatyon takviye ile yeterli seviyeye çıkarılmasıyla cildi hasardan korumaya ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabilir.

Yapılan son araştırmalara göre Glutatyonun egzama ve sedef hastalığına yardımcı olabileceği göstermiştir. Glutatyon muhtemelen faydalarını anti-enflamatuar özellikleriyle gösterir. Glutatyon bir antioksidan olduğu için egzama ve sedef hastalığında hasara yol açan oksidatif stresi azaltmaya da yardımcı olabilir.

Glutatyon nasıl alınır?

Glutatyonun yaygın olarak 3 farklı şekilde alınabilir. Oral, olarak Glutatyon alınabileceği gibi topikal (deriden) ve damar yoluyla da alınabilir.

Glutatyon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Diyabet

Glutatyonun kan şekerini düzenleme etkisi bilinmektedir. Glutatyon, kan şekerini düzenlemek için inflamasyonu ve insülin direncini azaltabilir. Böylece diyabet hastalarının tedavisine yardımcı olur.

Parkinson

Parkinson hastalarında merkezi sinir sisteminin etkilenmesi nedeniyle titreme, hareket kabiliyetinin azalması ve bilişsel bozukluklar meydana gelir. Glutatyon Parkinson hastalarında semptomların azalması ve ilerlemesini kontrol altına alınabilmesine yardımcı olabilir. Glutatyonun antioksidan özellikleri, Parkinson hastalarını serbest radikal yıkımından korumaya yardımcı olabilir.

Kistik fibrozis

Salgı bezleri doğuştan genetik faktörlere bağlı olarak bazı inanlarda akışkan olması gerekirken susuz kaldığında Kistik fibrozis hastalığı meydana gelir. Bu durum vücutta bazı organların çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Kistik fibrozis doğuştan meydana gelen genetik bir hastalıktır ancak destek tedavilerle yaşam süresinin ve kalitesinin iyileştirildiği görülmektedir. Glutatyonun antioksidan özellikleri, kistik fibroz hastalıklarında tedavi sürecine yardımcı olabilir.

Kanser

Glutatyon, kanserin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı savaşan güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle hem kanserin önlenmesinde hem de kanser hastalarının tedavisinde glutatyon takviyesi yardımcı olabilir.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar