HPV Enfeksiyonu – Genital Siğiller

HPV Enfeksiyonu – Genital Siğiller

2022-05-20 10:08:09/ Kategori : İç Hastalıkları (Dahiliye), Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sıvı azotla dondurma (kriyoterapi) ve elektrik akımıyla yakma (elektrokoter) Genital siğilde en sık kullanılan tedavi yöntemidir.

HPV enfeksiyonu yaygın olarak deri veya mukozade siğillere neden olur. Bazı HPV enfeksiyonu tipleri kadınlarda servikal kansere neden olur.

Farklı HPV enfeksiyonu, vücudunuzun farklı bölgelerinde siğillere neden olur. Örneğin, bazı HPV enfeksiyonu tipleri genital bölgede bazı tipler ayaklarda siğillere neden olurken, diğerleri çoğunlukla yüz veya boyunda görülen siğillere neden olur.

Erkek Genital Siğiller

Çoğu durumda vücudunuzun bağışıklık sistemi, siğiller oluşmasına izin vermeden önce HPV enfeksiyonu yener. Bunlar düz lezyonlar, küçük karnabahar benzeri yumrular veya minik sap benzeri çıkıntılar şeklinde görünür. Kadınlarda genital siğiller çoğunlukla vulvada görülürler, ancak anüste, serviks veya vajinada da ortaya çıkabilirler.

Erkeklerde penis ve skrotum veya anüs çevresinde genital siğiller ortaya çıkar. Genital siğiller, kaşıntıya neden olsalar da, nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olurlar.

Doktorunuz HPV enfeksiyonunu siğillerinize bakarak teşhis edebilir. Genital siğiller görünmüyorsa, aşağıdaki testlerden birine veya daha fazlasına ihtiyacınız olacak:

  • Asetik asit çözeltisi testi: HPV ile enfekte olmuş genital bölgelere uygulanan bir sirke çözeltisi, bunları beyaza çevirir. Bu, görülmesi zor düz lezyonların belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Tedavi

Siğiller genellikle çocuklarda tedavi olmaksızın gider. Bununla birlikte, virüs için bir tedavi yoktur, bu nedenle aynı yerde veya başka yerlerde tekrar ortaya çıkabilirler.

İlaçlar

Siğilleri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlar tipik olarak doğrudan lezyona uygulanır örnek ilaçlar şunları içerir:

  • Salisilik asit: Salisilik asit en yaygın siğil tedavilerinden biri olan, aşındırıcı ve asit bazlı bir çözeltidir. Siğiller üzerinde kullanılan salisilik asit ciltte tahrişe neden olabilir ve yüzde kullanılmaz.
  • Imiquimod (Aldara, Zyclara): Bu reçeteli krem, bağışıklık sisteminizin HPV ile savaşma yeteneğini artırabilir. Ortak yan etkiler uygulama yerinde kızarıklık ve şişlik içerir.
  • Podofiloks (Condylox): Bir başka yüzeyel ilaç, podofilox genital siğil dokusunu tahrip ederek etki eder. Podofilox, uygulandığı yerde ağrı ve kaşıntıya neden olabilir.
  • Triklorasetik asit: Bu kimyasal tedavi siğilleri avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve cinsel organlarda yakar. Lokal tahrişe neden olabilir.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Doktorunuz siğillerin bu yöntemlerden biriyle çıkarılmasını önerebilir:

  • Sıvı azotla dondurma (kriyoterapi)
  • Bir elektrik akımıyla yanma (elektrokoter)
  • Ameliyatla alınması
  • Lazer ameliyatı

 

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar