Refraktif Cerrahi

Refraktif Cerrahi

2022-05-20 10:05:02/ Kategori : Göz Sağlığı

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurları yirmi yıldır Eximer Lazer yöntemi ile başarılı bir şekilde giderilmektedir.

  • 18 yaşını tamamlamış,
  • Göz numarası son bir yılda değişiklik göstermeyen,
  • -12,0 Diyoptriye kadar miyopi,
  • +7,0 Diyoptriye kadar hipermetropi,
  • 6,0 Diyoptriye kadar astigmatı olan kişiler;

Uzman doktorlarımız tarafından muayene edilerek tüm ölçümler uygun bulunursa, ilave bir göz hastalığı tespit edilmez ise ve kornea kalınlığı yeterli ise, kırma kusurları Eximer Lazer ile düzeltilebilmektedir.

Diyabeti olan hastaların retinaları değerlendirilmelidir. Romatizmal hastalıklar sorgulanmalıdır. Kontakt lens kullanan kişiler muayene öncesi yumuşak kontakt lensi bir hafta, gaz geçirgen lensi üç hafta öncesinden çıkararak muayene öncesinde ve sırasında kullanmamalıdırlar.

Muayene öncesi göz bebeği büyüklüğü, kornea ön arka yüzey haritaları, kırma kusuru, uzakta ve yakında düzeltilmemiş ve düzeltilmiş yakın görmeler ölçülür, kırk yaş sonrası yakın görme avantajı için monovizyon (tek gözde yakın görme avantajı için numara bırakma) planlanıyorsa görüş denemesi yapılır, dominant göz belirlenir sonrasında göz kaslarını gevşeten damlalar damlatılarak gerçek kırma kusuru belirlenir. Genel göz muayenesinde kapak yapıları, göz kasları değerlendirilir.  Göz içindeki lenste katarakt olup olmadığı tespit edilerek göz tansiyonu ölçülür ve retina değerlendirilir. Retinadaki yırtık, delik gibi riskli alanlar Argon Lazer ile çevrelenerek sağlamlaştırılır. Argon Lazer uygulamasından belli bir süre sonra Excimer Lazer tedavisi yapılır.

Tüm tetkikler değerlendirilerek hastanın göz yapısına uygun olan yöntem ile mesleği ve yaşı da göz önünde bulundurularak uygun yöntem seçilip, ameliyat kararı verilerek uygun zamanda ameliyat gerçekleştirilir. Damlalı muayene sonrası genişleyen göz bebekleri bir süre sonra eski haline döner.

Ameliyat günü parfüm kullanılmamalı, göz makyajı yapılmamalıdır. Ameliyat damla anestezisi ile 4-5 dakikalık süre içinde tamamlanır. Ağrısızdır.  Tekrar kontrolü yapılarak, ultraviole korumalı bir gözlük takılan hastanın istirahat etmesi, gözüne dokunmaması istenir. Yüz yıkanmamalıdır.

Ameliyat sonrası bakım ve temizlik son derece önemlidir. Detaylı açıklamalar yapılarak ertesi gün ve planlanan zamanlarda hasta kontrollere çağırılır. Lazer Ameliyatı ileride olacak başka ameliyatlara engel değildir. Ameliyat sonrası bir süre top ile oynanan sporlardan uzak durulmalıdır. Yakın uzak tedavilerde uygun gözlerde düzeltilebilir.

Çok yüksek kırma kusurlarında göz içine mercek yerleştirilebilir. Bu gibi durumlarda da bu ameliyata uygun ilave tetkikler gereklidir.

Katarakt ameliyatları sonrasında da kırma kusuru kalırsa ve tetkikler sonucu uygun bulunursa, lazer ile düzeltme yapılabilir. Numaranın değişken olmaması için bu düzeltmenin iki ay sonra yapılması uygun olur.

Kornea yüzeyinde ilerleyici bombeleşme var ise dikkatli takip gerekir.

 

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar