İnce bağırsak neden tıkanır? Bağırsak tıkanmasının belirtileri nelerdir?  

İnce bağırsak neden tıkanır? Bağırsak tıkanmasının belirtileri nelerdir?  

2023-04-01 11:47:47/ Kategori : Genel Cerrahi

İnce bağırsak işlevi bakımından vücudumuzun en kritik organlarının başında geliyor. Aldığımız tüm besinlerin alındığı merkez konumundaki ince bağırsaktaki sorun tüm vücudu etkiler. İnce bağırsakta tıkama ve hastalık belirtileri ile tedavi yöntemlerini İstanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Muhammed Z. Üçüncü anlattı.

Birçok tarihi eserde ince bağırsak vücudun merkezi olarak kabul edilmiştir. İnce bağırsaklar yaşam için gerekli olan tüm besinlerin alındığı alandır, en büyük organdır, en çok sayıda vücut savunma sistemi hücresi barındırır, en fazla hormonu üretir. Mide çıkışından Duedonumdan (On iki parmak bağırsağından) başlayıp kalın bağırsağın başlangıcı olan çekuma kadar uzanır.

İnce bağırsak başlıca 3 kısımdan oluşur:

  • Duedonum
  • Jejenum
  • İleum

Duedonum:  Sindirim sistemi orkestra şefidir. Sistemin hızlanması ve yavaşlamasını ayarlar. En sık görülen hastalıkları Duedonum ülserleri ve divertikülleridir. Ülserlerdeki etkenler ve tedavi seçenekleri mide ile benzerlik göstermektedir. Divertiküllerin kalın bağırsaktan sonra en sık görüldüğü yerdir. Genellikle bir problem oluşturmaz.

İnce bağırsağın kalan kısımlarında en sık görülen tablolar ishal ve barsak tıkanıklıklarıdır. İshal genellikle bağırsakta bulunan bakterilerin barsak hareketini arttırması sonucu ortaya çıkar. Kaybedilen sıvının yerine konması ile sebebin ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilir.

Bağırsak neden tıkanır?

Bağırsak tıkanmalarının ince bağırsaktaki en sık nedeni geçirilmiş olan karın cerrahisi sonrası oluşan yapışıklıklardır. Hastada karında şişme büyük abdest yapamama, Bazen taşma şeklinde sıvı şekilde dışkılama, kusma görülür. Düz grafi ile büyük oranda tanı konabileceği gibi yapışıklığın seviyesinin saptanması veya ek patolojilerin saptanması için bilgisayarlı tomografi çekilebilir. İnce bağırsakta tıkanmaya sebep olabilecek diğer durumlar:

  • Tümör
  • Fıtıklar
  • Crohn Hastalığı
  • Volvulus (Barsağın kendi etrafında dönmesi)
  • İntussepsiyon- İnvajinasyon (Barsağın birbiri içine geçmesi)

İnce bağırsak hastalıklarının tedavisi 

Altta yatan hastalığa göre tedavi değişmektedir. Geçirilmiş ameliyata bağlı yapışıklıklarda bağırsak delinme bulgusu yoksa takip etmek en iyi seçenektir. Çünkü her yeni ameliyat yeni bir yapışıklık sebebidir. Diğer altta yatan sebeplerin birçoğunda cerrahi birinci seçenektir ve buna deneyimli kişilerin karar ve takip etmesi gerekmektedir.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar