Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

2022-05-20 09:17:07/ Kategori : Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum

Serviks (Rahim ağzı) Kanseri, kadın genital kanserleri arasında sık görülen bir kanser türü olmakla birlikte gelişiminin ve yayılmasının uzun zaman alması, son zamanlarda oldukça önem arz eden Pap Smear testi sayesinde 5-15 yıl öncesinden bile kanser öncesi atipik hücresel değişikliklerin tespit edilerek, henüz hastalık ilerlemeden uygulanacak tedavi yöntemleri ile önlenebilir bir kanser türüdür.

HPV enfeksiyonunun bu hastalığın gelişmesinde %98 rol oynadığı bilinmektedir. Ortalama yaşı 52,2 olup, 35-39 ve 60-64 yaşları arasında daha sık görülmektedir. Bu nedenle tüm kadınlara 21-70 yaş arasında yıllık Smear taraması önerilmektedir. Eğer son 10 yılda en az 3 tane normal Smear sonucu var ve patolojik bir Smear durumu yoksa tarama 70 yaşında sonlandırılabilir. Oluşumunda cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV virüsünün de günümüzde korunmasız ve çok partnerli ilişkiye dayalı olarak son derece yaygınlaşması nedeniyle Pap Smear testi ile birlikte HPV testinin de yapılması artık çoğu ülkede gerekli görülmektedir.

Eğer seksüel ilişki sonrası kanama, anormal ve adet dışı rahim kanamaları, sulu kanlı kötü kokulu akıntı, bel-bacak ağrısı gibi belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına görünülerek, 1 yıl geçmemiş olsa bile muayene ve jinekolojik ultrason ile birlikte smear testi tekrarlanmalıdır.

Smear sonucunda anormal bir bulgunun olması durumunda HPV testi ile birlikte kolposkopi eşliğinde servikal biyopsi yapılmalı ve çıkan sonuçlara göre de LEEP, konizasyon gerekirse histerektomi gibi küçük-büyük cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. Bu nedenle, esas olan bu hastalığın gelişme riskinin çok erkenden 6-12 aylık rutin muayene ve gerekli görülen uygun testlerle tespit edilip, basit tedavi yöntemleriyle ve yapılacak gerekli önerilerle de uygun takibinin yapılmasıdır. Ayrıca serviks kanserine yol açan bu HPV virüsünün özellikle sık görülen 4 tipine karşı geliştirilmiş bir aşının da 3 doz olarak genellikle henüz bu virüsün alınmadığı, cinsel ilişki deneyimin henüz olmadığı hem erkek hem de bayanlarda tercihan 12-26 yaşları arasında yapılması ve son zamanlarda bu virüse karşı geliştirilmiş bağışıklık sistemini güçlendirecek bazı ilaçlarında destek amaçlı kullanılması son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır.

Sonuç olarak; günümüzde oldukça ve giderek de yaygınlaşan ve takip-tedavisi yapılmadığında ciddi hayati sonuçlara yol açabilecek serviks kanseri hastalığından korunabilmek için 30-35 yaş üzeri ve özellikle de menopoz sonrası dönemde hastanın durumu ve hekimin kararına göre 6 aylık veya en geç yıllık jinekolojik muayenenin ve gerekli testlerin (HPV testi, pap smear testi gibi) yapılması konusunda toplum bilinci artırılmalıdır.

Bunu Paylaş:

Benzer Yazılar